Jak pielęgnować biżuterię?

Każdy nawet najszlachetniejszy metal ulega upływowi czasu. Utrzymanie go w dawnej świetności wymaga odpowiedniej troski oraz pielęgnacji. To o czym trzeba pamiętać, to nie należy zakładać biżuterii (zwłaszcza na dłonie) podczas prac domowych, aby nie narażać jej na uszkodzenia mechaniczne, lub chemiczne (np. pęknięcia lutów pod wpływem niektórych detergentów). Mocno zabrudzone łańcuszki, bransolety oraz biżuterię bez kamieni można zostawić na kilka minut w kąpieli denaturowanej (woda z niewielką ilością denaturatu), a następnie wypłukać i przetrzeć miękką tkaniną. Można także stosować kąpiel w ciepłej źródlanej wodzie z dodatkiem amoniaku lub soku z cytryny. Następnie osuszyć i polerować miękką tkaniną. Nie należy również trzymać biżuterii przez długi czas bezpośrednio pod źródłem światła, jak np. słońca czy lampy.Dobrze jest, aby biżuteria przechowywana była w specjalnych miękkich zamszowych woreczkach lub kuferkach do tego przeznaczonych, co uchroni ją przed porysowaniem czy zniszczeniem.

Należy wiedzieć – biżuteria złota
1. Powłoka rodu, którą pokryte jest białe złoto, może ulec wytarciu podczas eksploatacji.
2. Piaskowana lub satynowana złota biżuteria z czasem może ulec wygładzeniu.
3. Biżuterię z tzw. dmuchanego złota, ze względu na jej delikatność, należy zawsze zdejmować przed snem.

Należy wiedzieć – biżuteria srebrna
1. Biżuterii ze srebra oksydowanego nie poddaje się kąpielom czyszczącym, ponieważ może dojść do odbarwienia ciemnych powierzchni.
2. Nie wolno stosować silnie działających kosmetyków na biżuterię, ponieważ srebro reaguje na czynniki chemiczne zmianą koloru.
3. Biżuteria srebrna nie może być narażona na kontakt z detergentami, gdyż niektóre środki chemiczne zawierają substancje mogące uszkodzić jej delikatną powierzchnię.

Źródło: Pierścionki zaręczynowe, www.fugart.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.