Sekrety szafirowego szkła

Szafir jest odmianą korundu, minerału, w którego skład wchodzi tlenek aluminium. Taka definicja szafiru zmienia znaczenie słowa, które najczęściej kojarzymy nieco inaczej. Mineralna odmiana szafiru ze względu na swoje mechaniczne, fizyczne i mechaniczne właściwości jest jednak równie godna uwagi, jak cenione szlachetne kamienie.

Układ atomów w strukturze kryształu sprawia, że szafir jest wyjątkowo twardy i przezroczysty. Szafir jest najtwardszym materiałem naturalnym po diamencie, dzięki czemu jest praktycznie odporny na zarysowania w kontakcie z innymi twardymi materiałami. Nie starzeje się i zachowuje blask nowości, który łatwo mu przywrócić poprzez najprostsze oczyszczenie powierzchni. Monokryształy są niemal perfekcyjnie przezroczyste. Ich optyczna przezroczystość sięga 85% co oznacza współczynnik 1,8 (szkło 1,4; brylant 2,1).

Praca z szafirem

Stworzenie przejrzystego i lśniącego szkła szafirowego wymaga niemałej wiedzy i doświadczenia. Powierzchnie musza być wykończone idealnie. Szafir przez swoją niezwykłą twardość nadaje się do obróbki wyłącznie przy pomocy diamentowych narzędzi. Piła i kamień szlifierski mają diamentowe końcówki, a proszki do polerowania są wykonane z czystego diamentowego pyłu.

W Swatch Group za pełny proces produkcji szkła szafirowego odpowiedzialna jest, zlokalizowana w szwajcarskim Le Locle, firma COMADUR.

 

Sklep z biżuterią 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.