Czym jest chronometr?

certyfikatTermin chronometr jest często błędnie używany względem czasomierzy z dodatkowym mechanizmem, wprawianym w ruch przy pomocy przycisków i umożliwiającym pomiar czasu trwania wydarzenia. Taki czasomierz to w istocie chronograf lub chronoskop. Może on posiadać certyfikację chronometru jeśli pełni określone kryteria standardów dokładności pracy.

Certyfikowany chronometr to wysoce precyzyjny zegarek z możliwością pomiaru czasu z dokładnością do jednej sekundy, spełniający najwyższe standardy dokładności i niezawodności testowane i certyfikowane przez niezależny instytut Kontrole Officiel Suisse des Chronometrem – COSC.

Każdy mechanizm przechodzi trwające kilka dni próby, w pięciu różnych pozycjach i trzech zakresach temperatur (8°C, 23°C, 38°C). By uzyskać certyfikat chronometru tradycyjny mechanizm zegarmistrzowski o przekątnej przynajmniej 20mm musi wypełnić 7 koniecznych kryteriów w zakresie średniej dziennej dokładności chodu, wariacji dziennej dokładności chodu, różnicy pomiędzy wariacjami w pozycjach horyzontalnych i wertykalnych oraz różnic w różnych zakresach temperatur. Minimalne oczekiwania w różnych obserwowanych sektorach wahają się od -4 do +6 sekund dziennej wariacji. Każdy chronometr ma wygrawerowany indywidualny numer i otrzymuje specjalny numerowany certyfikat wydawany przez COSC.

Comments are closed.