Tissot zmienia oblicze chronografu

Kaliber C01-211

chronograf_C01_211Premiera własnego kalibru automatycznego Tissot to wydarzenie wywołujące wielkie emocje! Dla miłośników marki to powrót do korzeni i dziedzictwa Tissot. Firma demonstruje w ten sposób mistrzostwo w dziedzinie innowacyjności i produkcji.

Wśród zegarmistrzów słowo „traktor” zawsze miało szlachetne konotacje. To tradycyjny układ mechanizmu w czystej postaci – uosabiający wydajność, przeznaczony do precyzyjnych pomiarów, wierny swojej funkcji, niezawodny i wieczny. Układ ten pozostaje niezmieniony od lat. Jest przedmiotem czci zegarmistrzów i początkiem wszystkiego co złożone. Kaliber automatyczny Tissot ze zintegrowanym chronografem – C01.211 nie jest tu wyjątkiem. Mechanizm cieszy się w firmie znakomitą estymą, jako przykład technicznego majstersztyku. To szczególne nawiązanie do historii manufaktury założonej w 1853 roku, której największym wyzwaniem było zaoferowanie kwintesencji zegarmistrzostwa jak najszerszej publice.

Trzy klasyczne elementy formułują legendę

akademia_zegarkowaPoczątków przygody należy szukać cofając się w czasie wielkich klasyków z przeszłości i chęci przesuwania granic technologicznych tak daleko jak to możliwe, by zdobyć obiecaną krainę luksusu dostępnego dla ogółu. Pierwszy, w 1974 roku, był kaliber Valjoux 7750, hit opracowany przez ETA – firmę będącą jednym z firarów Swatch Group. Drugim mechanizmem hołdującym nietuzinkowej pomysłowości był kaliber Lemania 5100, który pojawił się w 1978 roku przesuwając granicę prostoty. Jeszcze nigdy w pełni funkcjonalny mechanizm nie składał się z tak niewielu części. Jego niezawodność pokonała granice gwiazd, gdy na ręku radzieckich kosmonautów udał się w kosmiczne misje. Po trzeci z klasyków należy sięgnąć do skrzyni klasyków Tissot. To Astrolon 2250, kaliber nazywany Sytal (Total Self-Lubrication System), który prasa 40 lat temu opisywała tak: „ totalnie nowy koncept w historii zegarmistrzostwa” ; „ zegarek wysokiej jakości, ale o prostej konstrukcji, doskonale wpisujący się w ekonomiczne realia naszych czasów”.

Designerzy i twórcy C01.211 skorzystali z bogatego strumienia kompetencji i doświadczeń marki Tissot oraz tego, co najlepsze do zaoferowania miała cała grupa Swatch. Po dwóch latach badań i testów, podczas których wywrócili wszystko do góry nogami, opracowali automatyczny mechanizm ze zintegrowanym chronografem, który przejdzie do historii.

 

 

Złożoność poprzez prostotę

kaliber_co1_211Kaliber C01.211 to hołd dla prostej konstrukcji, składa się z zaledwie 184 części (dla porównania Valjoux 7750 z około 240). Pod pewnymi względami znacznie odbiega on od konwencjonalnych mechanizmów. Nietypowa jest na przykład konstrukcja „pilarów”, gdzie klasyczne mostki zastąpiono metalowymi dyskami połączonymi z płytą mechanizmu za pomocą cylindrycznych „pilarów”. Kontrola funkcji chronografu odbywa się zaś za pośrednictwem krzywek od strony tarczy. Ciekawe są także osadzone pionowo sprzęgło, regulujące tarcia podczas pracy i nietypowy materiał wychwytu o wysokiej wydajności.

Badania dotyczyły różnych zagadnień, a wiele z nich poszło szlakami przetartymi przez Astrolon. Szczególnie innowacyjne były prace w dziedzinie materiałów. Bez zdradzania sekretów manufaktury można powiedzieć, że kaliber C01.211 wykorzystuje różne właściwości materiału uzyskanego w wyniku chemicznej syntezy cząsteczek węgla i wodoru. Pojawiają się one w konstrukcji kotwicy, wychwytu oraz montowanej metodą termo iniekcji części płyty mechanizmu. Materiały mają wiele wyjątkowych zalet: są odporne na działanie pól magnetycznych, lekkie oraz redukują tarcie i konieczność smarowania.

Rozpoznawalny styl

Wszystko w C0.211 zostało zaprojektowane tak, by uczynić chronografy automatyczne Tissot jeszcze bardziej pożądanymi i żeby każda czynność, której wymaga mechanizm – serwisowanie, nastawianie lub naprawa – była maksymalnie uproszczona. Ułatwiają to nowoczesny system montażu ETAChron, absorbery wstrząsów. Nivachoc B1 i wielowarstwowa mosiężna płyta. Rozpoznawalny styl z pewnością przyczyni się do tego, że wkrótce C01.211 urośnie do rangi symbolu. Mechanizm oferuje czytelne wskazania daty na godzinie 3 oraz chronograf z centralnym sekundnikiem, 30-minutowym licznikiem na godzinie 12 i 6-godzinnym licznikiem na godzinie 6.

Comments are closed.